لوازم اندازه گیری

گیج فشار سنج و انواع مختلف آن

گیج فشار سنج - ترمودیجیت

اندازه‌گیری فشار در قطعات و دستگاه‌های صنعتی اهمیت زیادی دارد، تنظیم بودن فشار عملکرد دستگاه و کارایی آن را بالا می‌برد و در کنترل سیستم نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. یکی از بهترین تجهیزاتی که برای اندازه‌گیری فشار در بخش صنعتی استفاده می‌شود فشار سنج است، مانومتر یا گیج فشار هم از نام‌های دیگر گیج فشار هستند. فشار سنج‌ها در دو مدل فشار سنج دیجیتال و عقربه‌ای تولید می‌شوند و کسانی که در حوزه صنعت نفت و پالایشگاه فعالیت می‌کنند با این قطعه کاملا آشنا هستند. برای ساخت این قطعات از دانش متخصصان و تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌کنند، اگر می‌خواهید با گیج فشار و انواع آن بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

گیج فشار سنج یا پرشر گیج چیست؟

گیج فشار (pressure gauge) فشار آب درون مخزن، سیستم لوله کشی، مخزن دفن شده در زیر زمین یا دریا را کنترل و اندازه‌گیری می‌کند. درجه بندی فشار سنج‌ها به صورت عقربه ساعت است و حرکت این عقربه‌ها میزان فشار را نشان می‌دهد. برای مثال یک لوله پلاستیکی را در نظر بگیرید، زمانی که در آن لوله بدمید لوله پلاستیکی سفت و غیرمنعطف می‌شود و در صورت توقف دمیدن لوله کمی خمیده خواهد شد. اساس کار گیج فشار هم بدین ترتیب است و فشار موجود را به صورت آنالوگ یا دیجیتالی نشان می‌دهد. عملکرد و ظاهر گیج فشار بسیار مشابه گیج اختلاف فشار است با این تفاوت که گیج اختلاف فشار، فشار بین دو نقطه را اندازه می‌گیرد.

کاربرد گیج فشار سنج

گیج‌ فشار با توجه به ساختاری که دارد در صنایع مختلفی مانند ماشین سازی، پتروشیمی، حفاری، استخراج نفت و گاز، لاستیک سازی، کارخانه‌های تولیدی، پزشکی و دارویی، اندازه‌گیری سطح، اندازه‌گیری جریان سیالات، تهویه، برق و نیروگاه، تبرید، شناسایی نشتی، تجهیزات آزمایشگاهی و تجهیزات هیدرولیک استفاده می‌کنند.

انواع گیج فشار را بسته به نیاز خود بشناسید

گیج فشار را بر اساس متریال ساخت و نحوه اندازه‌گیری دسته‌بندی می‌کنند.

↫ انواع گیج فشار بر اساس نحوه اندازه‌گیری

انواع گیج فشار بر اساس نحوه اندازه‌گیری

 

 

‣ گیج فشار خشک

از این نوع گیج فشار برای محیط‌هایی که رطوبت بالایی دارند استفاده می‌کنند و اندازه‌گیری آن‌ها بسیار دقیق است. گیج فشار خشک قادر است فشار سیالات مختلف را اندازه‌گیری کند.

‣ گیج فشار روغنی

یکی از بهترین گیج‌های صنعتی که بیشتر برای دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که لرزش بالایی دارند. گیج فشار روغنی پالس و فشار را خنثی می‌کند و برای اندازه‌گیری فشار در سیستم استفاده می‌شود.

‣ گیج اختلاف فشار

عملکرد این نوع گیج کمی متفاوت است، در این مدل اختلاف فشار بین دو نقطه اندازه‌گیری می‌شود. از گیج اختلاف فشار در سیستم‌های فیلتراسیون که که ناخالصی گاز و مایع را از هم جدا می‌کنند استفاده می‌شود. 

گیج فشار دیافراگمی

یکی دیگر از فشارسنج‌های پرکاربرد مدل دیافراگمی است که از یک دیسک انعطاف‌پذیر ساخته شده است. این دیسک بخش ورودی سیال را از مانومتر جدا می‌کند و فشار وارد شده را اندازه می‌گیرد. از این نوع فشار سنج بیشتر برای اندازه‌گیری گازها استفاده می‌کنند.

‣ گیج فشار بوردون تیوب

یکی از رایج‌ترین فشارسنج‌ها بوردون تیوب است، این فشار سنج از یک لوله به نام بوردون ساخته شده و لوله بوردون زمانی که تحت فشار قرار بگیرد تغییر شکل می‌دهد. اگر این فشار از داخل وارد شود لوله خمیده می‌شود و زمانی که فشار متوقف شود لوله بوردون به حال اولیه برمی‌گردد. نوک لوله بوردون شبیه به یک عقربه است که میزان فشار را نمایش می‌دهد.

‣ گیج فشار دیجیتال

یکی از گیج‌های صنعتی که فشار وارد شده به سیستم را به صورت دیجیتال نشان می‌دهد، گیج سنج دیجیتال است که در اندازه‌گیری عملکرد خوبی دارد به همین دلیل در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌کنند، قیمت خرید این گیج نسبت به سایر مدل‌ها کمی گران‌تر است.

↫ انواع گیج فشار بر اساس متریال ساختانواع گیج فشار بر اساس متریال ساخت

 

‣ گیج فشار استیل

گیج‌ فشاری که از استیل ساخته شود مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل خارجی خواهد داشت.

‣ گیج فشار برنجی

در تولید برخی از گیج‌ها از برنج استفاده کرده‌اند که رسانای بسیار خوبی است. از این فشار سنج باید در اندازه‌گیری مایعات و سیالاتی استفاده شود که خورنده نباشد.

‣ گیج فشار آلومینیومی

در تولید برخی از فشار سنج‌ها از آلومینیوم استفاده می‌کنند، این نوع فشار سنج قادر است تا فشار اندازه‌گیری شده را به صورت عقربه‌ای نشان دهد.

‣ گیج فشار استیل برنجی

همانطور که از نامش پیداست این نوع گیج از ترکیب برنج و استیل ساخته شده است. از استیل در ساخت بدنه این فشار سنج و از برنج برای ساخت پایه آن استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب استفاده از گیج فشار سنج

مزایا گیج فشار سنج

معایب گیج فشار سنج

محدوده کاری وسیع قابل استفاده برای نمایش فشار به صورت محلی
اندازه‌گیری مستقیم فشار حساس به تغییرات دمایی
قیمت مناسب و اقتصادی کاهش عمر مفید با لرزش
حساسیت بالا سیستم اندازه‌گیری مناسب مایعات
پاسخ سریع در کوتاه‌ترین زمان اندازه‌گیری با محدودیت

 

روش تست و راستی آزمایی گیج فشار سنج

به منظور شناسایی خطاهای منبع برق، رانش، محیط و سایر فرآیندها باید تست گیج فشار سنج انجام شود. برای تست و راستی آزمایی گیج فشار سنج به شکل زیر عمل کنید:

  1. گیج فشار را با بستن شیرها جدا کنید.
  2. سپس آن را به یک کالیبراتور متصل کنید و هر نوع گازی را که در سیال گیج و کالیبراتور گیر کرده است را آزاد کنید.
  3. سپس قطعه را به محل اصلی خود برگردانید و منتظر باشید تا با آزاد کردن فشار اندازه‌گیری را انجام دهد.
  4. سپس با کالیبراتور یا گیج اصلی هم اندازه‌گیری فشار را انجام دهید. اگر خطایی وجود نداشته باشد باید فشار اندازه‌گیری شده در هر دو روش یکسان باشند.

راهنمای خرید و قیمت گیج فشار

برای خرید یک گیج فشار با کیفیت باید به 7 نکته مهم توجه کنید.

‣ نمایشگر گیج فشار

صفحه نمایشگر گیج باید به رنگ سفید و از جنس استنلس استیل باشد. درجه بندی‌های گیج فشار باید طبق استاندارد انجام شود و معمولا به سه رنگ مشکی، فسفری و قرمز طراحی می‌شوند.

‣ متریال بدنه

بدنه گیج باید از جنس دایکست آلومینیوم باشد.

‣ میزان نفوذ گیج

گیج فشار باید در برابر نفوذ مایعات، گرد و غبار و هر نوع آلودگی مقاوم باشد.

‣ کانکشن

به قسمت پایینی گیج که مجراهای ورود و خروج قرار دارد کانکشن یا اتصال می‌گویند. کانکشن سایزبندی مختلفی دارد و سایز آن باید متناسب با گیج باشد تا به درستی نصب شود. بهترین و مناسب‌ترین سایز کانکشن 1.2 اینچ است که در بیشتر قطعات استفاده می‌شود.

‣ تحمل پذیری

گیج‌ها باید در برابر فشار مقاوم باشند به همین دلیل بهتر است قبل از خرید از مقاوم بود آن در برابر فشار و سایر عوامل خارجی مطمئن شوید.

‣ صفحه شیشه‌ای روی گیج فشار

روی گیج‌ها یک صفحه شیشه‌ای قرار دارد، هرچه کیفیت این صفحه بیشتر باشد در زمان ضربه خوردن آسیب نمی‌بیند. safety glass  یا Shattered proof  شیشه‌هایی هستند که در زمان شکستن خرد نمی‌شوند.

  1. افقی یا عمودی بودن فشار سنج،نوع فشار سنج دیجیتال، رنج فشار، سایز رزوه هم از سایر مواردی است که در زمان خرید باید به آن توجه داشته باشید.
  2. قیمت گیج فشار در بازار داخلی تحت تاثیر عوامل مختلفی نوسان دارد و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن عنوان کرد. تغییر نرخ ارز، نوسانات بازار داخلی، تغییر قیمت مواد اولیه، تولید کننده، نوع گیج فشار و حجم سفارشات بر قیمت خرید آن تاثیرگذارند. در وب‌سایت ترمودیجیت هم قیمت‌ها عنوان نشده‌اند، برای استعلام قیمت به روز محصولات بهتر است با کارشناسان بخش فروش در تماس باشید.

کلام آخر از ترمودیجیت…

ترمودیجیت با بیش از 10 سال سابقه فعالیت در زمینه خدمات اتوماسیون سازی صنعتی و لوازم اندازه‌گیری و آنالیز، تدابیری در نظر گرفته که مشتریان بتوانند با اطمینان خاطر محصولات مورد نظر را از وب‌سایت این مجموعه سفارش دهند. یکی از محصولات با کیفیت ترمودیجیت گیج فشار است که در این مطلب به بررسی کامل آن پرداختیم، گیج فشار با توجه به ساختاری و انواع مختلفی که دارد در بخش‌های بسیاری از صنعت قابل استفاده است. برای ثبت سفارش انواع گیج فشار و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با حجم سفارش و قیمت محصول به وب‌سایت ترمودیجیت مراجعه کنید.

⁐ سوال متداول درباره گیج فشارسنج ⁐ 

۱- بدنه گیج‌های فشار از چه متریالی ساخته شده‌اند؟

برنج، استیل و آلومینیوم از رایج‌ترین متریالی هستند که برای ساخت گیج از آن استفاده می‌کنند و از چدن، فولاد کششی و پلی پروپیلن کمتر برای ساخت این قطعات استفاده می‌شوند.

۲- اندازه گیج‌های فشار چقدر است؟

طبق استانداردهای مشخص شده گیج‌های فشار در اندازه‌های 40-50-63-80-100-160 و 250 میلی‌متر تولید می‌شوند.

‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *