لوازم اندازه گیری

خرید ترانسمیتر فشار و عوامل موثر بر آن

خرید ترانسمیتر فشار - ترمودیجیت

بهینه سازی عملکرد دستگاه‌های مختلف در سیستم‌های صنعتی اهمیت بسیاری دارد، یکی از دستگاه‌هایی که به کمک آن می‌توان از به وجود آمدن اختلال جلوگیری کرد ترانسمیر نام دارد. ترانسمیتر قادر به اندازه‌گیری کمیت‌های مختلفی ازجمله فشار، دما، جریان، سطح و غیره است. یکی از پرکاربردترین نوع ترانسمیتر که قادر است فشار بین دو نقطه را اندازه‌گیری کند، ترانسمیتر فشار است. در این مقاله به معرفی کامل خرید ترانسمیتر فشار، کاربرد ترانسمیتر، مزایا و معایب آن اشاره کنیم پس اگر دوست دارید با نحوه عملکرد این دستگاه آشنا شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار (Pressure Transmitter) یا پرشر ترانسمیتر سیگنال‌های معرف فشار را دریافت، تبدیل و ارسال می‌کنند. ترانسمیتر فشار علاوه بر اینکه می‌تواند فشار سیالات مختلف مانند گاز، هوا، مایع، روغن و غیره را اندازه‌گیری کند قابلیت اندازه‌گیری سایر کمیت‌ها مانند سطح، چگالی، وزن و دما را هم دارد. ترانسمیتر از اجزای مختلفی ساخته شده و هماهنگی این اجزا در عملکرد دستگاه تاثیرگذار است. برای شناخت کامل پرشر ترانسمیتر باید با اجزای آن آشنا شوید.

 • پورت فشار
 • هوزینگ
 • بدنه سنسور
 • کانکشن الکتریکی
 • واشر مخصوص آب‌بندی
 • محل مخصوص آچار
 • حفره‌ای برای ورود سیال

کاربردهای رایج ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار وظیفه اندازه‌گیری و تنظیم میزان فشار انواع سیالات مختلف مانند مایعات و گازها را به عهده دارد. از این دستگاه در بخش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که اندازه‌گیری مقدار جریان، کنترل کیفیت مواد، اندازه‌گیری طول عمق و ارتفاع، اندازه‌گیری مقدار جریان، امکان خودکار کردن جریان، تشخیص نشتی با استفاده از اندازه‌گیری میزان فشار از رایج‌ترین کاربردهای ترانسمیتر فشار در بخش‌های مختلف است.

انواع ترانسمیتر فشار یا پرشر ترانسمیتر

ترانسمیتر فشار یک ابزار اندازه‌گیری بسیار دقیق است که در صنایع مختلف از آن استفاده می‌شود، نوع کاربرد آن به نوع ترانسمیتر و عملکرد آن بستگی دارد. رایج‌ترین و پرکاربردترین ترانسمیترهای فشار عبارتنداز:

↫ ترانسمیتر فشار ضد انفجار

از این نوع ترانسمیتر برای محیط‌های خطرناکی با گازهای قابل اشتعال استفاده می‌کنند. در ساخت ترانسمیتر فشار از مواد و اجزای خاصی استفاده می‌شود تا در برابر انفجار و هرگونه نشتی مقاوم باشند.

↫ ترانسمیتر فشار صنعتی

از این نوع ترانسمیتر در شرایط سخت مانند دما و رطوبت بالا استفاده می‌کنند به همین دلیل در ساخت آن از متریال خاصی استفاده شده است. از ترانسمیتر فشار صنعتی برای اندازه‌گیری فشار در سیستم تولید، حمل و نقل و پردازش استفاده می‌کنند.

↫ ترانسمیتر فشار دیافراگمی

در این نوع ترانسمیتر از یک دیافراگم برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کنند. دیافراگم یک صفحه نازک و بسیار انعطاف‌پذیر است و زمانی که در برابر فشار بالا قرار بگیرد خم می‌شود و این خمیدگی به سیگنال الکتریکی تبدیل خواهد شد. از این ترانسمیتر برای اندازه‌گیری فشار در مناطق بسیار حساس استفاده می‌کنند زیرا اندازه‌گیری بسیار دقیقی دارد و از ترانسمیتر قلمی کاربردی‌تر است.

↫ ترانسمیتر فشار قلمی

این دستگاه از یک سنسور فشار قلمی برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌کند، این سنسور یک قطعه باریک و فلزی است و زمانی که در معرض فشار قرار بگیرد خم می‌شود و سیگنال الکتریکی ارسال می‌کند. این دستگاه یکی از رایج‌ترین و ارزان‌ترین ترانسمیترهای فشار است.

↫ ترانسمیتر فشار تفاضلی

این دو نوع ترانسمیتر از دو سنسور فشار ساخته شده است که هر یک از آن‌ها قادرند تا فشار بین دو نقطه را اندازه‌گیری کنند، از این نوع ترانسمیتر برای اندازه‌گیری سرعت جریان سیالات استفاده می‌کنند.

انواع ترانسمیتر فشار

ویژگی مهم و کاربردی ترانسمیترهای فشار در صنعت

ترانسمیتر فشار اندازه‌گیری بسیار دقیقی دارد و برای صنایعی که باید فشار آن‌ها دقیق و سریع اندازه‌گیری شود از این ترانسمیتر استفاده می‌کنند. سه ویژگی مهم و کاربردی در ترانسمیترهای فشار در بخش صنعتی وجود دارد:

 1. دقت بالا در اندازه‌گیری در بخش‌هایی که فشار بالایی دارند، این دستگاه‌ها قادر هستند تا فشار را تا 2000 PSI تحمل کنند به همین دلیل در صنایع مختلفی از آن‌ها استفاده می‌کنند.
 2. ترانسمیتر طراحی بسیار مستحکم و قابل اعتمادی دارد.
 3. ترانسمیترهای فشار طراحی ضدانفجار دارد و ذاتا ایمن است.

مزایا استفاده از ترانسمیتر فشار

برای بررسی عملکرد یک ترانسمیتر فشار باید به مزایای آن توجه کنید، اگر مزایای این دستگاه بیشتر از معایب آن باشد قطعا کارایی و بازده خوبی خواهد داشت اما اگر مزایای آن از معایبش کمتر باشد، در صورت استفاده شاید به نتیجه مطلوب نرسید. از مهم‌ترین مزایای ترانسمیتر فشار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از این ترانسمیتر برای محیط‌های خانگی و صنعتی استفاده می‌کنند.
 • ترانسمیترها انعطاف‌پذیری و ایمنی بسیار بالایی دارند.
 • این دستگاه قابلیت اتصال به سیستم‌های جانبی را دارد.
 • ترانسمیتر قادر است تا فرسودگی، شکستگی، تراکم و گرفتگی آن را تشخیص دهد.
 • این دستگاه می‌تواند مواد پرخطر را در محیط‌های پر خطر اندازه‌گیری کند.
 • در ساختار ترانسمیتر مواد پیزو الکتریک وجود دارد که باعث مقاومت آن در برابر میدان الکترومغناطیس و میدان‌های تابشی می‌شود.

معایب استفاده از ترانسمیتر فشار

پرشر ترانسمیترها با وجود مزایای بسیاری که دارند، دارای عوارض و معایبی هم هستند:

 • قیمت ترانسمیتر فشار در مقایسه با سایر تجهیزات مربوط به اندازه‌گیری فشار بسیار بالا است.
 • ترانسمیترها در برابر رطوبت مقاومت و استحکام بالایی ندارند.
 • ترانسمیترها برای نصب و عملکرد درست نیاز به تخصص و مهارت کارشناس دارند و نصب آن‌ها کار هر کسی نیست.
 • آب‌بندی این دستگاه با اورینگ و واشر امکان‌پذیر است.

ترانسمیتر فشار چطور کار میکند؟

ترانسمیتر فشار چطور کار می‌کند؟

برای آشنایی با ترانسمیتر فشار باید قبل از هر چیزی با مفهوم فشار آشنا شوید، فشار نیروی وارد شده به سطح است که توسط یک کمیت فیزیکی(تقسیم نیرو بر مساحت) نشان داده می‌شود. سیالات دارای دو نوع فشار استاتیکی و فشار دینامیکی هستند، فشار استاتیکی حاصل از اعمال وزن سیال به روی سطح و لایه‌های زیرین است. فشار دینامیک هم ناشی از حرکت سیال بر سطح وارد می‌شود و بر اساس معادله برنولی اندازه‌گیری می‌شود.
ترانسمیتر فشار قادر است تا فشار سیستم را اندازه‌گیری کند و بخش دیگر، فشار را به یک سیگنال خوانا تبدیل ‌کند. سنسورها معمولا از جنس خازن، استرین گیج و غیره هستند و با تجمع نیروی ناشی از فشار سیالات توسط دیافراگم، پیستون، سیگنال و غیره را با استفاده از مدارهای الکتریکی اندازه‌گیری کرده و به ترانسمیتر ارسال می‌کنند.

برخورد سیال با دیافراگم باعث می‌شود تا فاصله بین الکترودها و ظرفیت خازن تغییر کند و به صورت یک سیگنال الکتریکی به مدار ارسال می‌شود. در نهایت ترانسمیتر سیگنال را دریافت می‌کند و آن را به صورت یک جریان 4 تا 20 میلی‌آمپری نمایش می‌دهد.

خرید مطمئن ترانسمیتر فشار از ترمودیجیت

یکی از راه‌های خرید ترانسمیتر از وب‌سایت ترمودیجیت است، شما می‌توانید ترانسمیتر فشار را به صورت اینترنتی خریداری کنید و با خرید آنلاین از ترمودیجیت علاوه بر اینکه در زمان صرفه جویی می‌کنید می‌توانید قیمت ترانسمیتر را در فروشگاه‌های مختلفی مقایسه کنید. بدین ترتیب یکی از بهترین و مناسب‌ترین ترانسمیترها را خریداری خواهید کرد. تمام محصولات عرضه شده در فروشگاه ترمودیجیت ضمانت سلامت کالا دارند و با خیال راحت می‌توانید محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید. فراموش نکنید که قیمت ترانسمیتر فشار ثابت نیست و تحت تاثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند پس برای استعلام قیمت با کارشناسان بخش فروش ترمودیجیت در ارتباط باشید.

عوامل موثر بر انتخاب بهترین ترانسمیتر فشار

ترانسمیترها انواع و اقسام مختلفی دارند و مهم‌ترین تفاوت آن‌ها با یکدیگر بین جریان و ولتاژ خروجی است. برای خرید ترانسمیتر فشار باید عواملی که بر انتخاب بهترین ترانسمیتر تاثیر می‌گذارد را بررسی کنید.

 • نوع خروجی ترانسمیتر و اتصالات مربوطه به آن
 • محدوه اندازه‌گیری ترانسمیتر
 • مطلق یا نسبی بودن فشار اندازه‌گیری
 • جنس بدنه ترانسمیتر
 • نوع خوردگی، نوع سیال، چسبندگی، میزان آلودگی
 • دقت ترانسمیتر در سیستم
 • منفی و مثبت بودن فشار
 • نحوه نصب ترانسمیتر

 

نصب و راه اندازی ترانسمیتر فشار

روند نصب و راه‌اندازی ترانسمیتر های فشار

نصب و راه‌اندازی ترانسمیتر فشار کار بسیار ساده‌ای است اما اگر به درستی آن را نصب نکنید دستگاه بازده و عملکرد درستی نخواهد داشت و عمر مفید آن کاهش پیدا می‌کند. در زمان نصب و راه‌اندازی ترانسمیتر فشار باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 • مسیر انتقال سیگنال از محل عبور سیال تا ترانسمیتر را بررسی کنید.
 • فاصله بین محل عبور سیال تا ترانسمیتر را بررسی کنید.
 • تمام خطوط ایمپالس باید دمای یکسانی داشته باشند.
 • در سیستم انتقال سیالات مایع شیب باید 8 سانتی‌متر در هر 1 متر باشد.
 • برای نصب ترانسمیتر در مجراهای یک طرفه باید باید از منیفولد ولو استفاده کرد.
 • از نصب ترانسمیتر فشار در نقاط بالایی سیستم‌های انتقال سیالات مایع خودداری کرد.
 • از نصب تجهیزات در نواحی مستعد انجماد خودداری کرد.
 • از ته نشین شدن رسوبات و تخلیه آن خودداری کنید.
 • مواد خورنده و بسیار داغ نباید در معرض سنسورها و ترانسمیترها قرار داشته باشند.

و در آخر..

ترانسمیتر یکی از رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزارها در صنعت است که انواع و اقسام مختلفی دارند، در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کامل و جامعی از ترانسمیتر فشار در اختیارتان قرار دهیم و با انواع ترانسمیتر فشار و کاربردهای آن در صنایع و بخش‌های مختلف آشنا شوید.

 

⁐  سوالات متداول درباره ترانسمیتر فشار  

 

1- چطور می‌توان ترانسمیتر فشار را به صورت آنلاین خریداری کرد؟

برای خرید آنلاین ترانسمیتر فشار کافیست به وب‌سایت ترمودیجیت مراجعه کنید تا علاوه بر ثبت سفارش خود به صورت آنلاین از سایر محصولات این مجموعه دیدن کنید.

2- پرشر ترانسمیتر چگونه فشار را اندازه‌گیری می‌کند؟

پرشر ترانسمیتر با استفاده از دو سنسور فشار بین دو نقطه را اندازه‌گیری کرده و آن را به صورت یک سیگنال الکتریکی نمایش می‌دهد.

‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *