لوازم اندازه گیری

لوکس متر

Lux meters

لوکس متر چیست؟

لوکس متر زیر مجموعه ای از تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق به حساب می آید و به آن نورسنج(لوکس متر) نیز می گویند. دستگاهی است که برای اندازه گیری میزان روشنایی استفاده می شود. دستگاه اندازه گیری لوکس میزان روشنایی را بطور خاص با شدت روشنایی برای چشم انسان اندازه گیری می کند. این روش اندازه گیری متفاوت از اندازه گیری انرژی نوری واقعی است که توسط جسم یا منبع نور تولید شده یا از آن منعکس می شود.

Lux یک واحد اندازه گیری میزان روشنایی است. این از کندلا ، واحد استاندارد اندازه گیری قدرت نور گرفته شده است. این متر شدت نور را همانطور که برای چشم انسان به نظر می رسد اندازه گیری می کند و با یک مقدار عینی انرژی تابش شده یا منعکس شده ارتباط ندارد. طیف مرئی دارای طول موج متفاوتی است و با حساسیت متفاوتی در چشم انسان ظاهر می شود و لوکس متر با در نظر گرفتن این شدت نور را اندازه گیری می کند.

Lux meters

Lux meters

تفاوت لومن و لوکس متر چیست؟

Lux واحد اندازه گیری و ابزار دقیق روشنایی در سیستم بین المللی واحدها است و از نظر لومن در متر مربع تعریف می شود. کندلا واحد استاندارد اندازه گیری قدرت نور است در حالیکه کندل واحد انرژی است ، دارای واحدی معادل معروف به لومن است که نور را همانند درک چشم انسان اندازه گیری می کند. یک لومن برابر با نوری است که در یک جهت از منبع نوری که در یک کندل قرار دارد تولید می شود. Lux آن را به در نظر گرفتن سطح رویی که نور پخش شده است ، می دهد که این امر بر میزان روشن بودن آن تأثیر می گذارد.

لوکس متر برای چه کاری استفاده می شود؟

لوکس متر وسیله ای است که برای اندازه گیری میزان روشنایی استفاده می شود و آنها آن را براساس چگونگی درک چشم انسان یا چگونگی ظاهر شدن آن برای چشم انسان اندازه گیری می کنند. برای اندازه گیری سطح نور در محل کار استفاده می شود. سطح لوکس پایین دلیل اصلی خستگی و کشیدگی عضلات است.

Lux meters

Lux meters

لوکس متر چگونه کار می کند؟

لوکس متر  یک اندازه گیری و ابزار دقیق است که روشنایی را با یک دستگاه آشکارساز یکپارچه ثبت می کند. آشکارساز نوری برای قرار گرفتن در معرض مطلوب عمود بر منبع نور قرار می گیرد. بازخوانی یا توسط یک دستگاه آنالوگ یا LCD دیجیتال نشان داده می شود. انواع ابزار دقیق دیجیتال شامل ورودی های اولیه اپراتور است. انواع اندازه گیری و ابزار دقیق  دیجیتال متر می توانند در اندازه گیری صرفه جویی کنند و دارای دامنه تشخیصی قابل تنظیم هستند.

ردیاب های نوری از سلنیوم یا سیلیکون تشکیل می شوند و میزان روشنایی را به صورت فتوولتایی تعیین می کند. سپس نور گرفته شده به جریان الکتریکی تبدیل شده و مقدار لوکس با اندازه گیری این جریان محاسبه می شود.

مشخصات و ویژگی های لوکس متر چیست؟

مشخصات فنی

عملکرد کسینوس – نوری که به آشکارساز نوری وارد می شود ، شکسته می شود و باعث خطای اندازه گیری می شود و توسط برخی از آشکارسازهای نوری اصلاح می شود.

دمای کار – حداکثر دمای محیط است که آشکارساز نوری می تواند به طور موثر کار کند. آشکارسازهای نوری می توانند بیش از 1200 F آسیب ببینند

محدوده – محدوده تشخیص دینامیکی نورسنج است که به صورت لوکس یا شمع پا بیان می شود.

امکانات

_خاموش کردن خودکار – دستگاههای لوکس الکترونیکی در صورت بیکار ماندن دستگاه دارای ویژگی خودکار خاموش شدن هستند.

_نور پس زمینه – صفحه نمایش LCD دارای ویژگی نور پس زمینه برای اندازه گیری نور کم است.

_نشانگر باتری – کمبود باتری می تواند باعث نوسان در خواندن متر شود بنابراین نشانگر باتری مفید است.

_فیلترها – این گزینه به کاربر اجازه می دهد تا طول موج های خاصی را حذف کند ، مانند نور پس زمینه که بر اندازه گیری تأثیر می گذارد.

_حافظه و USB – گزینه حافظه برای ذخیره اندازه گیری مفید خواهد بود و از پورت های USB می توان برای اتصال به رایانه و همچنین برای شارژ استفاده کرد.

_در فضای باز – متر برای کاربردهای بیرونی مناسب است ، که بیشترین تفاوت را در شدت نور خواهد داشت.

Lux meters

Lux meters

نحوه انتخاب متر لوکس

در حالی که انتخاب یک لوکس متر است ، دانستن دامنه اندازه گیری ، وضوح ، دقت و نگهداری مورد نیاز برای دستیابی به اندازه گیری های تکرار شونده مهم است. همچنین باید محیطی را که در آن از کنتور لوکس استفاده می شود در نظر بگیریم. برای اهداف در فضای باز ، دامنه اندازه گیری بیشتری را می گیرد. انجام کالیبراسیون متر قبل از اندازه گیری خوب است.

نحوه خواندن در یک لوکس متر

برای خواندن نور ، سنسور نورسنج را در محلی قرار دهید که اندازه گیری می شود و سنسور توسط کابل به دستگاه متصل می شود. به نظر می رسد

مانند:یک لامپ سفید است ، خواندن را که بر روی صفحه نمایش نشان داده شده را بررسی کنید و خواندن انجام شود.

کاربردهای لوکس متر چیست؟

تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق یا همان لوکس متر در تاسیسات دفاعی مورد استفاده قرار می گیرند ، همچنین در تابلوهای برق نیز استفاده می شود ، از مترهای لوکس می توان برای اندازه گیری ، روشنایی خیابان و امنیت ، روشنایی مطب و کارخانه ، نور روز و نور خورشید استفاده کرد. استفاده مهم از لوکس متر در محل کار است که می توان از آن برای بررسی روشن بودن یک اتاق برای محافظت از کارگران در برابر صدمه به بینایی استفاده کرد. همچنین برای تنظیم سیستم های روشنایی روشنایی مصنوعی در راه آهن استفاده می شود. برای عکاسی و فیلمبرداری هم مفید است.

Lux meters

Lux meters

‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *