دماسنج

دماسنج یا ترمومتر می تواند درجه حرارت ماده جامد مانند غذا، مایعات مانند آب یا گاز مانند هوا را اندازه گیری کند. سه واحد متداول برای اندازه گیری دما، سانتیگراد، فارنهایت و کلوین هستند. مقیاس سانتیگراد بخشی از سیستم متریک است. سیستم اندازه گیری متریک همچنین شامل واحدهای جرم مانند کیلوگرم و واحدهای طول مانند کیلومتر است. سیستم متریک، از جمله سانتیگراد، سیستم رسمی اندازه گیری تقریباً برای همه کشورهای جهان است. برای استعلام قیمت انواع دماسنج بر روی لینک زیر کلیک کنید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان پاسخ گو شما عزیزان باشند.

دماسنج_بی_متال
انواع_دماسنج
خرید-دماسنج

بیشتر رشته های علمی دما را با استفاده از مقیاس سانتیگراد اندازه گیری می کنند. صفر درجه سانتیگراد نقطه انجماد آب است و 100 درجه سانتیگراد نقطه جوش آب است. سه کشور از مقیاس سانتیگراد استفاده نمی کنند. ایالات متحده، برمه و لیبریا از مقیاس فارنهایت برای اندازه گیری دما استفاده می کنند. با این حال، حتی در این کشورها دانشمندان از مقیاس سانتیگراد یا کلوین برای اندازه گیری دما استفاده می کنند. آب در 32 درجه فارنهایت یخ می زند و در 212 درجه فارنهایت می جوشد.

مقیاس کلوین توسط فیزیکدانان و دانشمندان دیگری که نیاز به ثبت دمای بسیار دقیق دارند استفاده می شود. مقیاس کلوین تنها واحد اندازه گیری است که شامل درجه حرارت برای “صفر مطلق”، فقدان کل انرژی گرمایی است. این امر باعث می شود مقیاس کلوین برای دانشمندانی که دمای اجسام را در قسمت های سرد فضای خارج محاسبه می کنند، ضروری است. آب در 273 کلوین یخ می زند، و در 373 کلوین می جوشد. ما دمای خارج از خانه را در مقیاس کلوین نمی خوانیم زیرا از این تعداد زیاد استفاده می کند – یک روز 75 درجه فارنهایت 297 کلوین خوانده می شود!

واحدهای متداول اندازه گیری دما

دماسنج ها معمولا در سه واحد سانتی گراد، فارنهایت و کلوین به اندازه گیری دما می پردازند.

انواع دماسنج و کاربرد آن ها

هر یک از انواع دماسنج ها کاربرد خاص خود را دارند و برای عملکرد بهتر باید با توجه به نیاز خود به انتخاب بهترین نوع دماسنج اقدام کرد.

 • دماسنج مایع

دماسنج مایع که بین انواع دماسنج ها، محبوب ترین نوع دماسنج هستند برای اندازه گیری دما بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

 • دما سنج پزشکی

دما سنج پزشکی در بیمارستان ها و برای اندازه گیری حرارت بدن از آن ها استفاده می شود.

 • دما سنج دیجیتالی

معمولا در اکثر خانه ها از این دماسنج استفاده می شود که با کمک سنسورهای حرارتی برای کنترل دمای بدن از طریق دهان و زیر بغل کاربرد دارد.

 • دما سنج انبساطی

دماسنج انبساطی که با نام ترمومتر جیوه ای نیز شناخته می شود، در فناوری سرمایشی، ماشین سازی، مبدل ها و صنایع غذایی کاربرد دارند.

 • دماسنج ترموکوپل

ترمومتر ترموکوپلی بیشتر در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از دماسنج ترموکوپل برای ایمن سازی تجهیزات گاز سوز نیز استفاده می شود. از ویژگی های مهم این مدل می توان به عدم نیاز به منبع تغذیه و سرعت مناسب اشاره کرد.

 • دماسنج لیزری

ترمومتر لیزری براساس تشعشعات مادون قرمزِ ساطع شده از اجسام گرم کار می‌کند. هر جسمی که دمای آن بالاتر از صفر مطلق باشد، می‌تواند تشعشعات مادون قرمز از خود ساطع کند. درون ترمومترهای لیزری، لنزهایی به کار رفته است، که تشعشعات را در یک نقطه جمع می‌کند، تا بتواند دما را اندازه گیری کند. ترمومترهای تفنگی در صنایع غذایی به دلیل عدم تماس و جلوگیری از نفوذ آلودگی، کاربردهای فراوانی دارد. معمولا برندهای بزرگ تولید دماسنج، این دسته از دماسنج‌های مادون قرمز لیزری را تولید می‌کنند

 • دماسنج های دیگر

امروزه از دماسنج های تخصصی برای اهداف مختلفی استفاده می شود. برای مثال یک دمای سنج، دمای بسیار پایین را اندازه گیری می کند. از کرایومترها برای اندازه گیری دما در فضا استفاده می شود. از پیرومترها برای اندازه گیری دمای بسیار بالا استفاده می شود. صنعت فولاد از پیرومترها برای اندازه گیری دمای آهن و سایر فلزات استفاده می کند.

 

به عنوان مثال ستاره شناسان از دماسنج های مادون قرمز برای اندازه گیری درجه حرارت در فضا استفاده می کنند. دماسنج های مادون قرمز تشعشع مادون قرمز را در فواصل زیاد تشخیص داده و آن را با دمای سطح خاص مرتبط می کنند. در سال 1965، یک دماسنج مادون قرمز تشعشع را با دمای 3 کلوین(-270 درجه سانتیگراد / -454 درجه فارنهایت) در تمام جهات فضا تشخیص داد.

ستاره شناسان استنباط کردند که این تابش بسیار سرد احتمالاً بازمانده ضعف بیگ بنگ است، گسترش جهان از یک نقطه واحد که تقریباً 13.82 میلیارد سال پیش آغاز شده است. مربیان ورزشی برای جلوگیری و درمان بیماری های مرتبط با گرما مانند گرمازدگی از دماسنج های قرص استفاده می کنند. دماسنج قرص پس از بلعیدن، اطلاعات مربوط به دمای هسته بدن را به مدت 18 تا 30 ساعت منتقل می کند. دماسنج های قرص از بلورهای مایع برای ردیابی تغییرات گرمای بدن و انتقال امواج رادیویی به منبع خارج از بدن استفاده می کنند که این داده ها را ضبط و نمایش می دهد.

محققان دانشگاه هاروارد یک نانو گرماسنج ساخته اند که قادر است تغییرات دما را در داخل یک سلول زنده اندازه گیری کند. محققان با استفاده از “سوزن” نانوسیم، نانوکریستال های کربن را به داخل سلول تزریق می کنند. طول این بلورها کمتر از 5 نانومتر است(یک ورق کاغذ 100000 نانومتر ضخامت دارد) و نوسانات دما را به طرز باورنکردنی کمی تشخیص می دهد. دانشمندان اکنون در حال توسعه فناوری های نانوکریستال هستند که می تواند دمای سلول را تغییر دهد. این فناوری ها ممکن است در نهایت در درمان های پزشکی که بیش از حد گرم می شوند و سرطان را در سطح سلولی از بین می برند، استفاده شود.

موارد استفاده از دماسنج

از دماسنج ها می توان در موضوعات مختلفی استفاده کرد مانند:

 • اندازه گیری دمای خانه
 • جلوگیری از سوختگی در خانه
 • اندازه گیری تب افراد
 • اتومبیل ها
 • صنایع کوچک و بزرگ
 • رستوران ها
 • هواشناسی
 • سیستم تهویه هوا
 • نظارت بر ساختمان ها
 • درانبارها و لوله کشی ها
‫5/5 (1 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top