ترانسمیتر_دما

ترانسمیتر دما

ترانسمیتر دما یا تمپرچر دما وظیفه ی اندازه گیری دما سیالات را در محصولات ابزار دقیق به عهده می گیرد. یکی از کاربردی ترین تجهیزات ابزار دقیق یقینا این محصول است. این نوع ترانسمیتر با توجه به میزان اهمیت و رنج دمایی مورد نیاز در صنعت کاربرد دارد.
این محصول معمولا از نوع ترموکوپل یا RTD است.
عملکرد این دستگاه به این صورت است که سیگنال ورودی ترموکوپل یا RTD ها به سیگنال خروجی استاندارد ولتاژ و جریان (معمولا بین 4-20 میلی آمپر) تبدیل می کند. به این ترتیب می تواند از راه دور به اندازه گیری دما بپردازد. تمپرچر دما از سه قسمت سنسور اندازه گیری درجه حرارت، مبدل و تقویت کننده تشکیل شده است.

 از پرکاربرد ترین برند ترانسمیتر نیز می توان به ترانسمیتر دما جومو زیمنس اشاره کرد. با ما همراه باشید تا انواع ترانسمیتر دما را به خوبی بشناسید. شایان ذکر است که برای انتخاب این محصول باید به نکات بسیار مهمی دقت شود چرا که بر اساس این نکات قیمت آن تغییر می یابد. از نکات مهم در خرید انواع ترانسمیتر دما می توان به نحوه نصب آن، دمای محیط، نیاز به نمایشگر، محدوده اندازه گیری و در آخر شرایط محیطی استفاده از این محصول توجه کرد. برای اطلاع دقیق از قیمت ترانسمیتر دما و هم چنین ترانسمیتر فشار  با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

ساختار ترانسمیتر دما

همان طور که ذکر شد تمپرچر دما سه بخش تشکیل شده است که به بررسی هر یک از آن ها میپردازیم:

 • سنسور

این بخش حسگر اندازه دما است که با سطح دستگاه به صورت مستقیم در ارتباط است و معمولا از ترموکوپل استفاده می شود.

 • مبدل

این قسمت جریان حرارتی را به جریان دیجیتالی تبدیل می کند.

تفاوت بین سنسور دما و ترانسمیتر دما در این مساله است که سنسور دما وظیفه ی تعیین تغییر یا عدم تغییر دما را برعهده دارد اما ترانسمیتر وظیفه ی ارسال سینگال در مورد تغییر دما را برعهده دارد.

مزایای استفاده از ترانسمیتر دما

 • تمامی سیگنال ها را می تواند اندازه گیری کند.
 • امکان نصب از راه دور را دارا می باشند.
 • انواع ترموکوپل ها، پتانسیومتر ها، مقاومت و … را پشتیبانی می کند.
 • ورودی و خروجی تمپرچر دما در برابر نوسانات برق و فیلترینگ ها کاملا ایزوله است. و در دو نوع عایق بندی شده و غیر عایق بندی عرضه شده اند.

انواع ترانسمیتر دما

این نوع تمپرچر در دو نوع پسیو (غیر فعال) و اکتیو در بازار ارائه شده اند. در ادامه به بررسی هر یک از انواع ترانسمیتر دما میپردازیم: 

 • پسیو یا Loop-Powered

ترانسمیتر پسیو یا ترانسمیتر دما غیر فعال بر خلاف نوع قبلی این مدل از سیستم تغذیه مستقل استفاده نمی کند و ولتاژ مورد نیاز خود را از جریان خروجی دستگاه دریافت می کند. در صورتی که امکان تامین منبع جریان مستقل وجود نداشته باشد بهتر است از این نوع تمپرچر استفاده شود. یکی از مزایای تمپرچر دما پسیو  کاهش سیم کشی در سامانه است. و در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

خرید_ترانسمیتر_دما
 • اکتیو

این نوع تمپرچر دما به تغذیه جداگانه و مستقل نیازمند دارد و جریان اندازه گیری شده را روی دو خط به شکل جریان استاندارد ارسال می کند. هم چنین از دو سیم کش جداگانه به صورت تکی یا  دو سیم استفاده می کند که بر اساس شرایط سیستم و کاربرد مورد نظر به انتخاب تک سیم یا دو سیم اقدام کنید. حداکثر جریان خروجی نیز معمولا 20 میلی آمپر و حداقل آن 4 میلی آمپر است.

انواع_ترانسمیتر_دما

تفاوت ترانسمیتر فعال و ترانسمیتر غیر فعال

در یک دسته بندی جداگانه از تمپرچر دما به دو نوع فعال و غیر فعال تقسیم بندی می شود. تفاوت آن ها در این است که در نوع فعال تمپرچر نتایج به شکل جریان استاندارد ارسال می شود که معمولا بین 4 تا 20 میلی آمپر است. اما در نوع غیر فعال آن نیازی به منبع تغذیه جداگانه و مستقل ندارد بلکه از روی خطوط جریان خروجی، ولتاژی که مورد نیاز است را تامین می کند. به طور کلی می توان گفت ترانسمیتر غیر فعال بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تمپرچر دما از نظر نصب

انواع ترانسمیتر دما بر اساس نوع نصب نیز به سه نوع تقسیم می شود:

 • هدمونت

این مدل در بالای محفظه ی بالای سنسور نصب می شود. در واقع این مدل در داخل محفظه ویژه این محصول تعبیه می شود و عملکرد آن به این شکل است که ساختار سنسور و ترانسمیتر را یکپارچه می کند. یکی از مزیت های مهم این مدل این است که نیازی به سیم کشی بین سنسور و ترانسمیتر نیست. چرا که ترانسمیتر به سنسور می چسبد.

 • فیلد مونت

این مدل از ترانسمیتر دما به صورت پک کامل نصب می شود. در این نوع نصب فاصله سنسور تا ترانسمیتر کوتاه است و از محفظه اختصاصی برخوردار است. یکی از ویژگی های مهم آن، قابلیت نصب مستقیم روی فرایند است. معمولا تمپرچر دما فیلد دارای نمایشگر مخصوص است که باعث می شود دما را در همان محل فرایند نشان دهد.

 • ریل مونت

این مدل معمولا بر روی دین ریل در داخل تابلو نصب می شود. این نوع نصب از قدیمی ترین روش های نصب انواع ترانسمیتر دما بوده است. عملکرد آن به این صورت است که با یک ریل فلزی که از سطح مقطع مخصوص برخوردار است استفاده می شود. از مزایای مهم ترانسمیتر ریلی می توان به هزینه پایین، نصب آسان و قابلیت نصب به انواع سنسور ها نام برد. البته  باید به این نکته نیز توجه کرد که معمولا از دقت پایینی برخوردار است.

 

کاربرد ترانسمیتر دما

در تمامی صنایع می توان از انواع ترانسمیتر دما استفاده کرد مانند صنایع پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع غذایی، خودروسازی، کارخانه ها و… که در این صنایع به دلیل اینکه وجود هر تغییر کوچکی در دما می تواند نتایج جبران ناپذیری ایجاد کند باید از دستگاه های حساس برای اندازه گیری مکرر دما استفاده کرد.

ترانسمیتر دما جومو زیمنس

ترانسمیتر دما جومو زیمنس ساخت آلمان از پرکاربردترین تمپرچر دما موجود در بازار هستند که در بیشتر صنایع از این مدل استفاده می کنند. این شرکت در زمینه تولید ترموکوپل، سنسور ها و دیگر تجهیزات ابزار دقیق نیز کار می کند. ترانسمیتر دما برند جومو در انواع مختلفی تولید شده است که پر مصرف ترین آن ها نوع دو سیم و چهار سیم آن است.  دمای خروجی ترانسمیتر جومو دو سیم معمولا بین 4 تا 20 میلی آمپر است. کاربرد ترانسمیتر دو سیم بیشتر در صنایع تولید کوره صنعتی و صنایع داروسازی و حرارتی است. ترانسمیتر جومو چهار سیم نیز از نمایشگر LCD برخوردار استو معمولا روش نصب آن ریلی است.

‫5/5 (1 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top