15000

گیج دما

گیج دما (Temperature Gauge) که در صنعت با نام های دیگری معرفی و شناخته شده است مانند: ترمومتر عقربه ای  جز ابزار دقیق پر کاربرد محسوب می شود، اما برای معرفی آن باید بدانیم که از آن برای اندازه گیری دمای یک محیط یا دمای یک سیستم خاص استفاده میگردد و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. در دسته بندی های معرفی آن را به دو دسته از نظر صفحه ی نشان دهنده دما به دو قسم آنالوگ یا عقربه ای و دیجیتال تقسیم بندی میکنند که هر یک برای کاربرد خاصی استفاده می شوند. واحد های اندازه گیری آن نیز اکثرا سانتی گراد است و برای استفاده از سایر واحد های اندازه گیری باید سفارشی این محصول را خریداری کرد. در ادامه به بررسی انواع گیج دما و مشخصات هر یک از آنها می پردازیم. برای مشاوره در ارتباط با خرید انواع گیج دما و اطلاع از قیمت آن با کارشناسان ما در تماس باشید.

نحوه انتخاب

برای کاهش از کارافتادگی هر سیستم که تحمیل هزینه های سنگینی را ایجاد می نماید مهم است که گیج دما متناسب با کاربری در تجهیزات تست و در ماشین آلات صنعتی و کارگاهی را درست انتخاب نماییم. برای انواع سیستم ها که در آن گیج های مکانیکی کاربرد دارد، وجود ارتعاش، نوسان، لرزش و ضربه خوردن جزء تهدیدهای همیشگی Pressure gauge بر آن سیستم می باشد. پس بنابراین باید محصولی را انتخاب نماییم که برای کابری هیدرولیکی مناسب در نظر گرفته شده باشد. برای انتخاب مناسب ترین نوع گیج دما باید به یک سری پارامتر خاص مانند سنسور اندازه گیری، رنج اندازه گیری و طول دنباله توجه داشت. انواع ترمومتر با توجه به کارایی مخصوص خود باید در جایگاه مناسبی استفاده شوند.

نکته: برای جلوگیری از خرابی زود هنگام این گیج باید مانومتر مخصوص نصبت به کاربری سیستم مورد نظر انتخاب گردد.

جنس بدنه گیج دما

در انتخاب جنس بدنه گیج دما باید به این نکته نیز دقت شود که متریال مورد استفاده در بدنه آن باید با شرایط محیط و هم چنین سیال مورد نیاز هماهنگ باشد. توجه به این نکته در آسیب به این محصول و هزینه های تعمیر آن جلوگیری می کند.

انواع گیج دما

 بی متال

 پر شده با گاز

در صنعت پتروشیمی و نفت و گاز بیشتر از گیج دمای آنالوگ استفاده میگردد. حال این سوال پیش می آید که چرا فقط باید از گیج آنالوگ استفاده شود، به این جواب میرسیم که استفاده از گیج  دیجیتال از جریان الکریسیته استفاده مینماید بر عکس گیج آنالوگ و باعث حوادثی مانند: انفجار و آتش سوزی می نماید. دو دسته بندی برای Temperature Gauge میتوان در نظر گرفت اما باید ابتدا عملکرد آن مشخص شود، درمعرفی این دو دسته دو گزینه ی گیج دما بی متال و پرشده با گاز را داریم که به معرفی هر کدام از آنها در ادامه می پردازیم.

---گیج دما بی متال

بر این اساس این گیج دما کار میکند که با افزایش یا کاهش طول یک فلز مشخص که بر اثر تغییرات دما واکنش نشان میدهد نیز کار میکند.

ابتدا باید بدانیم ساختار این نوع گیج چگونه میباشد، به این نحو است که برای آنکه به شکل یک کوپل دربیاید باید دو فلز را که ضریب انبساطی آن با هم متفاوت هست را در کنار یکدیگر قرار دهیم تا به شکل کلی برسیم. باید یک سر کوپل ثابت باشد و سر دیگر آن آزاد باشد. یه فنر در این پروسه وجود دارد که با تغییرات دما باز و بسته میگردد. از آنجایی که سر انتهایی کوپل آزاد هست و دارای یک عقربه می باشد باعث حرکت آن عقربه شده و تغییرات دما را به ما نشان میدهد.

گیج_دما_بی_متال
گیج_دما_پرشده

---گیج دما پر شده با گاز

زمانی که لوله گاز کپیلاری با یک نوع گاز بی اثر در گیج گازی پر شده باشد باید منتظر تغییرات دما باشیم، که موجب تغییر در فشار گاز میشود. نتیجه نهایی آنست که این تغییرات به عقربه منتقل شده و اندازه دما نمایش داده می شود. گاز پر شده می تواند از نوع نیتروژن یا هلیوم باشد. گیج دماپر شده هنگامی که پراب دما بیشتر از 1 متر با نمایشگر عقربه ای فاصله داشته باشد کاربرد دارد. با توجه به محدوده کاری مورد نظر خود باید به انتخاب سیال صحیح پرداخت. در دمای بالاتر از 427 درجه نیتروژن با موادی که حباب را تشکیل می دهند واکنش نشان می دهد. برای استفاده در دماهای پایین تر نیز بهتر است از هلیوم استفاده شود.

نکته: این نوع گیج گازی برای اندازه گیری دمای بین 200- تا 700 درجه سانتی گراد با دقت 1 طراحی و ساخته شده اند.

مقایسه بیمتال با گیج گازی

گیج بی متال

vs

گیج دما پر شده با گاز

راهنمای خرید گیج دما مناسب

برای خرید بهترین گیج دما باید به یک سری نکات مهم توجه کرد. قیمت گیج دما نیز با توجه به انواع و مشخصات آن متفاوت است.

‫5/5 (3 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top