گلند

گلند یا گلندکابل وظیفه ی ایجاد پوشش روی کابل در محل اتصال کابل و جعبه تقسیم را بر عهده دارد. به عبارت دیگر نوعی اتصال است که به دلیل ایجاد ایمنی صورت می گیرد که از کابل ها در برابر رطوبت، گرما، خوردگی و خطرات جانبی دیگر محافظت می کند. گلندکابل معمولا از مواد متالیک یا غیر متالیک تشکیل می شوند. گلند ها در کابل کنترل، ابزار دقیق و مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین یکی از وظایف آن ها مسدود کردن کابل ها برای حفاظت بیشتر است.  یکی از پرکاربرد ترین انواع این محصول گلند استیل است که در ادامه با مشخصات آن آشنا می شویم. برای اطلاع از قیمت انواع گلند ها با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

کاربرد گلند

یکی از کاربرد های مهم گلند کابل در جایگاه های سوخت است. به دلیل قابل اشتعال بودن این مکان ضرورت وجود گلندکابل بسیار حائز اهمیت است. در واقع می توان گفت هر جایی که کابل وجود داشته باشد قطعا از این ابزار نیز استفاده می شود. در ابزار الکتریکی و سیستم های اتوماسیون نیز به وفور از این ابزار استفاده می شود. همچنین یکی دیگر از کاربرد های مهم آن ها برای بستن کابل هایی است که از دیوارها و تابلو های برق رد می شوند.

انواع گلند کابل

 • پلاستیکی

گلند پلاستیکی قابلیت استفاده در بسیاری از کابل ها را دارا است. مقاومت این نوع بسیار بالا بوده است و در برابر آب نمک و اسید های ضعیف مقاومت بالایی دارد. بنابراین می توان از این موضوع نتیجه گرفت که در محیط هایی که در مجاورت مواد اسیدی هستند، بهترین نوع گلندکابل از نوع پلاستیکی است. اما این نکته نیز بسیار مهم است که در مکان هایی که قابل اشتعال هستند، از این نوع گلند کابل استفاده نشود. دلیل آن این است که در برابر دماهای بالا به هیچ وجه مقاومت بالایی ندارند.

 • فولاد ضد زنگ یا استیل

گلند استیل از نوع فلزی به حساب می آیند که در برابر موادی مانند الکل، بنزین، اسید ها ضعیف و آب نمک مقاومت بسیار بالایی دارند. گلند استیل بر خلاف نوع قبلی در برابر دماهای بالا نیز مقاوم هستند. این ویژگی سبب شده در صنایع متنوعی از این نوع استفاده کرد.

 • برنجی با روکش جنس نیکل

جنس این نوع برنج است و پوششی از جنس نیکل روی برنج واقع شده است.کاربرد آن ها در نیروی دریایی، ساخت ماشین آلات و کارخانه ها است و از مقاومت دمایی بالایی نیز برخوردار هستند که گستره دمایی آن ها را می توان بین 40- تا 120+ درجه سانتی گراد تخمین زد. به طور کلی می توان گفت نوع برنجی در محیط های بیرونی که از بازه دمایی بالاتری برخوردار است، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • گلند آلومینیومی

گلند آلومینیومی در حالت آرموردار مورد استفاده قرار می گیرد که معمولا از یک روکش pvc تشکیل شده است که در محیط های خارجی و داخلی کاربرد فراوانی دارد. یکی از مهم ترین مزیت های گلند آلومینیومی این مورد است که در برابر الکل، بنزین و اسیدهای ضعیف مقاومت می کند و هم چنین از خاصیت ضد آب نیز برخوردار است. نوع آلومینیومی باعث دوام جریان الکتریکی در سیم می شود.

 • Pvc

آن ها بسیار سبک بوده اند و از مقاومت و انعطاف پذیری مناسبی نیز برخوردار اند. در کنار سبکی از مقاومت بالایی نیز برخوردار هستند و در شرایط نامناسب و خارجی معمولا از این نوع استفاده می شود.

 • گلند آرموردار

گلند آرموردار از یک پوشش به شکل غلاف تشکیل شده است. دلیل اینکار را می توان برای حافظت کابل ها از آسیب دیدگی و خطرات جانبی نام برد. آن ها در مکان هایی که در معرض آسیب دیدگی قرار دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. نوع آرمور در سه سایز متریک، اینچ و pg طراحی و تولید می شود.

 • بدون آرمور

شکل ظاهری گلند بدون ارمور به این صورت است که معمولا در انواع 3 تا 5 تکه ای تولید می شوند. نوع بدون آرمور نسبت گلند آرموردار از ساختار ساده تری تشکیل شده است که معمولا در مکان هایی که در معرض آسیب دیدگی نیستند کاربرد دارند.در واقع برای کابل های ساده از این نوع گلند استفاده می شود.

 • گلند ضد انفجار

گلند ضد انفجار را می توان در دسته گلند های خاص تقسیم بندی کرد که با توجه به کارکردشان از پر مصرف ترین نوع آن ها نیز به حساب می آیند. همان طور که اسم آن ها پیداست دارای ویژگی ضد اشتعال و انفجار هستند که از یک پوشش ضد آتش ساخته شده اند و در مناطق پر خطر و در معرض آتش مانند صنایع پتروشیمی و نفت از ضد انفجار استفاده می شود. نوع ضد انفجار از سایز های متنوعی ساخته شده اند که از پرکاربرد ترین آن ها می توان بهM 20 ،M 25  M 32, M 40, M 50, M 63, M 75, M 20 s اشاره کرد. جنس آن ها معمولا از نوع برنج یا استیل است که نوع استیل از آبکاری کروم تشکیل شده است که اینکار به ایجاد یک لایه غیرفعال می انجامد.

راهنمای خرید گلند کابل

برای انتخاب صحیح گلند باید ابتدا به سوالاتی پاسخ بدهید تا به بهترین نوع آن برسید:

 1. محل نصب گلند در کجاست؟ در فضای داخلی یا فضای باز استفاده می شود؟
 2. محل استفاده آن مکان امنی است یا در یک مکان خطرناک مورد استفاده قرار می گیرد؟
 3. تغییرات دمایی به چه صورت است؟
 4. میزان رطوبت و گرد و غبار در مکان نصب آن چقدر است؟
‫5/5 (1 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top