خرید_کابلشو

کابلشو

برای اتصال کابل برق به کلید فیوز یا کلید های اتوماتیک از انواع کابلشو ها باید بهره گرفت. عملکرد آن به این صورت است که ابتدا سر لخت شده کابل را در درون آن قرار می دهیم و با انتخاب سایز مناسب آن پرس میزنیم. و در اخر قسمت پرس خورده را با چسب برق یا شیرینگ عایق می کنیم. در استفاده از آن ها باید به این نکته توجه کرد که هیچ گاه از کابلشو غیر استاندارد استفاده نکنید. به این دلیل که توانایی انتقال جریان را ندارد و سبب گرم شدن نقطه اتصال و در نتیجه آتش سوزی می شود. یکی از پرکاربرد ترین نحوه نصب این محصول نیز به صورت پرسی است که معمولا در کابل داخل سرسیم قرار می گیرد. برای اطلاع از قیمت انواع کابلشو ها با کارشناسان ما در تماس باشید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو سوالات شما عزیزان باشند. 

نحوه اتصال کابلشو

کابلشو ها در نحوه اتصالشان با یکدیگر متفاوت هستند. از اتصال پرسی، پرسی و پیچی استفاده می شود که در ادامه به بررسی مختصری از هر یک می پردازیم:

  • پرسی

کابلشو های پرسی از پر کاربرد ترین ها بوده اند که معمولا برای اتصال سیم های افشان از آن ها استفاده می شود. عملکرد آن به این صورت است که کابل داخل سرسیم قرار می گیرد و با کمک پرس متصل می شود.

  • لحیمی

عملکرد اتصال لحیمی بر خلاف نوع قبل به این صورت است که کابل ها به یکدیگر لحیم می شوند. نحوه صحیح لحیم کاری نیز اینجا حائز اهمیت است. در واقع نباید هوا بین کابل و کابلشو محبوس شود تا از لحاظ الکتریکی و مکانیکی به یکدیگر اتصال پیدا کنند.

  • پیچی

عملکرد کابلشو پیچی بسیار ساده است. تنها کافی است که کابل توسط 2 پیچ در طرفین به یکدیگر اتصال پیدا کنند.

انواع کابلشوها

  • کابلشو مسی

این کابلشو که از فلز مس ساخته شده است. این نوع مسی خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند. از مهم ترین آن ها می توان به نوع مسی ساده، زاویه دار 90 یا 45 درجه، مسی دو سوراخه، مسی چهار سوراخه، مسی پیچی، آلومینیومی اشاره کرد. قیمت کابلشو مسی نسبت به کارایی انواع مختلف آن بسیار مقرون به صرفه است. از مزایای کابلشو مسی می توان به این مورد اشاره کرد که همه سرسیم های آن از آبکاری قلع تشکیل شده اند. که اینکار باعث می شود از سولفاته شدن مس جلوگیری شود.

  • بی متال

معمولا برای اتصال یک هادی آلومینیومی به یک شینه که از جنس مس باشد از کابلشو بی متال استفاده می کنند. چرا در این مورد از نوع مسی استفاده نمی شود؟ دلیل آن این است که اگر دو فلز متفاوت اتصال پیدا کنند به مرور زمان اکسیداسیون بین آن ها رخ می دهد. بنابراین بهتر است از فلز هم نام استفاده شود. معمولا برای اتصال کابل های روکش دار آلومینیومی و هم چنین کابل های خودنگهدار از کابلشو بی متال استفاده می کنند. هم چنین این محصول در سایز های متنوع در بازار موجود است که از پر استفاده ترین سایزهای آن می توان از نمره 500، 400، 300، 240 و 120 نام برد. 

انواع کابلشو بی متال

نوع بیمتال در دو تیپ DTL1 و DTL2 طراحی شده است که تفاوت این دو تیپ معمولا در میزان مس به کار رفته در ساخت آن است. در مدل دوم میزان مس بیشتری استفاده شده است و پیش از اتصال به هادی از نوع آلومینیوم بوده است، در قسمت اتصال کابلشو از جنس مس استفاده می شود. در مدل اول نیز قبل از اتصال از نوع آلومینیوم بوده ولی در قسمت اتصال آن ترکیبی از مس و آلومینیوم استفاده می شود.

کابلشو آلومینیومی

از انواع دیگر این محصول می توان به نوع آلومینیومی اشاره کرد. همان طور که می توان حدس زد برای کابل های آلومینومی از این نوع کابلشو بهره می برند. هم چنین هنگامی که سیم دارای سطح مقطع 10-400 میلی متر مربع باشد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کاربرد های مهم آن نیز زمانی است که کابل و محل اتصال آن نیز از جنس آلومینویم باشد.

استفاده از موف برای اتصال کابلشوها

از این وسیله می توان برای اتصال دو کابل که سایزهای یکسانی دارند استفاده کرد. شکل ظاهری آن به این صورت است که از مانند کابلشو از جنس مس تشکیل می شود و مانند لوله ساخته شده است. این محصول نیز در سایزهای گوناگون در بازار موجود است. برای اینکه با استفاده از موف بتوانید کابل ها را به هم متصل کنید ابتدا باید قسمت اتصال کابل ها را از روکش آنها جدا کنید. سپس با کمک پرس کابلشو دو سر موف را پرس میزنید. در آخر نیز با چسب برق عایق بندی را انجام می دهید.

کاربرد انواع کابلشوها

برای استفاده از آن ها باید به جنس هادی و تجهیزات مورد نظر نیز توجه کرد. به این معنی که کابلشوهای مسی در کابل های مسی، نوع آلومینیومی برای کابل های آلومینیوم و کابل های بی متال برای اتصال هادی آلومینیوم به تجهیزات مسی کاربرد دارد.

سایز انواع کابلشو ها

سایزهای استاندار کابلشو های موجود در بازار معمولا بین 6 تا 300 بوده است. با این حال از سایز 400 تا 630 نیز به صورت سفارشی ساخته می شود. سایز آن ها بر اساس سطح مقطع سیم ها شماره گذاری می شوند.

‫5/5 (1 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top