aa026d

سطح سنج

میخواهیم به معرفی سطح سنج بپردازیم، باید بدانیم در صنایع یکی از مواردی که مورد توجه است، روش اندازه گیری و کنترل مواد سطح سیال در آن است. به طور کلی می توان بیان نمود که وظیفه ی اصلی سطح سنج اندازه گیری سطوح است. اینکار برای جلوگیری از سر ریز شدن سیالات در مخازن و خسارات ناشی از آن انجام می گیرد. هر یک از انواع سطح سنج برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. ابتدا با توجه به نیاز مصرفی خود به انتخاب یکی از انواع سطح سنج ها اقدام کنید، سپس برای مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان ما از طریق لینک زیر در ارتباط باشید.

 

کاربرد لول سنج

از جمله کاربرد های گسترده سطح که میتوان آن را از موارد پر کاربرد در نظر گرفت استفاده از آن در صنایع مختلفی مانند: دارویی، غذایی، نفت و صنایع نفت و گاز، آب و فاضلاب و همچنین اندازه گیری سطح مخزنهای آب، بنزین و سیلو های نگهداری مواد غذایی یا شیمیایی و… کاربرد بسیار زیادی دارد. لول سنج ها با توجه به این که کاربرد های گوناگونی دارند بنابراین انواع مختلفی برای آن وجود دارد که در ادامه به معرفی بعضی از موارد کاربردی آن می پردازیم.

حال متوجه شدیم از سطح سنج و یا لول سنج به جهت اندازه گیری سیالات مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع سطح سنج ها

انواع سطح سنج ها در تقسیم بندی های زیادی قرار می گیرند که هر یک از آن ها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. حتما باید به این مورد دقت شود که با توجه به نیاز خود از بهترین نوع این محصول استفاده کنید. در ادامه با این موضوع آشنا می شوید که هر یک از انواع سطح سنج برای چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال:

 راداری

 اولتراسونیک

 شناوری

 دیافراگمی

 لرزشی

 پره ای

 هیدرواستاتیک

 خازنی

سطح سنج راداری

روش کار لول سنج راداری یا سطح سنج راداری به این شکل است با استفاده از روش غیر تماسی می باشد. به این نحو که به دلیل مبرا بودن از عوامل دما، فشار، چگالی، هدایت، بخار یا گرد و غبار از روشهای دقیقی برای اندازه گیری مواد جامد دارای سطوح صاف یا در حال تلاطم در حد چند میلیمتر استفاده می نماید. کلا استفاده از این لول سنج نیاز به کارشناس همین ابزار را لازم دارد.

سطح_سنج_راداری

سطح سنج اولتراسونیک

سطح سنج اولتراسونیک هم به روش غیر تماسی کار میکند، نحوی که به کاربر این توانایی را میدهد که در محیط های پرمخاطره مانند محیطهای انفجاری و همچنین که شرایط خورنده وجود داشته باشد. کار آن به این شکل می باشد که ابتدا پالس های صوتی را ارسال می نماید و بعد انعکاس آنها را دریافت مینماید با اندازه گیری سرعت رفت و برگشت آن به داده هایی میرسیم و توسط کارشناسان به جواب دلخواه پاسخ داده خواهد شد.

 

سطح_سنج_اولتراسونیک

نکته: در انتخاب یک لول سنج اولتراسونیک باید به موارد فوق توجه نمود:

رنج دمایی

فشار مخزن

تعداد و نوع خروجی مد نظر

شرایط محیطی

شرایط محیطی

دقت تجهیز

لول سنج شناوری

از سطح سنج شناوری که یکی از قدیمی ترین روش های اندازه گیری می باشد برای اندازه گیری سطح مایعات استفاده می شود به این نحو با استفاده از خاصیت غوطه وری مواد در سطح مایع و نمایش این دگرگونی تغییرات به کمک اتصال به یک نشان دهنده بدست می آید.

سطح_سنج_شناوری

لول سنج خازنی

فقط سطح سنج خازنی می تواند به صورت پیوسته و گسسته سطح مخزن ها را برای اوپراتور در مانیتورینگ نشان دهد. بر اساس خاصیت خازنی، سطح سنج خازنی میتوان رفتار بین سطح مخازن پودری و الکترود سنسور ارتباط برقرار کرد و با داده هایی دریافتی از آن به جواب رسید.

لول سنج هیدرواستاتیک

این نوع سطح سنج که به مدل سابمرسیبل یا غوطه وری نیز مشهور است  از بهترین روش های اندازه گیری مایعات است. عملکرد آن به این صورت است که فشار یا اختلاف فشار ابتدا و انتها مخزن را اندازه گیری می کند بر اساس چگالی سیال به اندازه گیری ارتفاع مخزن پرداخته می شود. از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار است. در مخازن سر باز و سیمانی و چاه های آب از این نوع استفاده می کنند.

 

سطح سنج دیافراگمی

از سطح سنج دیافراگمی می توان در موارد پودری و مایعات استفاده کرد. با این حال در مواد پودری کاربرد بیشتری دارد. و در دماهای بالا یا محیط های انفجاری نیز کاربرد دارد.کاربرد آن به این صورت است که بدون نیاز به منبع تغذیه و از طریق فشار وارده به غشا دیافراگم , به صورت مکانیکی این فشار را به یک میکروسوئیچ خروجی انتقال می دهد تا به بررسی وضعیت مخزن و مواد پودری و مایعات بپردازد.

سطح-سنج-دیافراگمی

سطح سنج لرزشی

سطح سنج لرزشی که با نام های ارتعاشی و دیاپازونی هم شناخته می شود برای کنترل و بررسی مایعات و جامدات پودری کاربرد دارد. عملکرد این نوع سطح سنج به این شکل است که ابتدا لرزش کوچکی با فرکانس تعریف شده صورت می گیرد سپس هنگامی که جامدات پودری یا مایع به آن سطح نزدیک شدند به دلیل تغییر محیط , اندازه فرکانس دامنه نیز تغییر می کند . این تغییر نیز با طراحی الکترونیکی انجام شده حس می شود و دستور خروجی را صادر می کند.
این نوع در صنایع سیمان , پلاستیک , شکر , نمک , روغن خوراکی , دارویی و صنایع زیاد دیگر کاربرد زیادی دارد.

سطح سنج پره ای

این نوع لول سوئیچ در مخازن غذایی یا تانک های مواد جامد پودری استفاده می شود.عملکرد آن به این صورت است که هنگامی که سطح مواد استفاده شده به پره فلزی تعبیه شده برسد از حرکت پره جلوگیری می کند که این امر باعث جابجایی موتور می شود و به کنترل وضعیت پر و خالی بودن مخزن می پردازد.
وضعیت نصب این مدل به صورت عمودی از بالا مخزن یا به صورت افقی روی دیواره مخزن است.
سطح سنج پره ای در سه نوع آویز , پدالی فلنچی و مینی تاپ عرضه می شود.

سطح سنج ها در صنایعی مانند صنایع دارویی، نفت، گاز، غذایی و حتی اندازه گیری بنزین و آب کاربرد بسیار زیادی دارند.

سطح سنج ها در انواع زیادی تولید می شوند که از مهم ترین آن ها میتوان از راداری، دیافراگمی، پره ای، لرزشی، شناوری و هیدرواستاتیک نام برد. 

‫5/5 (1 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top