بادسنج_چیست

بادسنج

در جواب سوال بادسنج چیست می توان گفت، بادسنج (Anemometer)، وسیله ای برای اندازه گیری سرعت هوا در جو، تونل های باد و سایر کاربردهای جریان گاز است. استفاده بیشتر برای اندازه گیری سرعت باد، سنج برقی فنجان گردان است که در آن فنجان های گردان، یک مولد برق را به حرکت در آوریل. در خروجی ژنراتور یک کنتور برق کار می کند کند که با سرعت باد کالیبره می شود. دامنه مفید این دستگاه از 5 تا 100 گره استفاده شده است. برای هدایت ژنراتور الکتریکی ممکن است از پروانه استفاده شود، مانند پروانه دماسنج. در نوع دیگری از واحدهای بادی، پره های گردان با فروشنده کار می کنند، چرخش ها توسط کرون ساعت تنظیم شده و به سرعت تبدیل می شوند. این دستگاه مخصوصاً برای اندازه گیری سرعت کم هوا مناسب است. این واقعیت که جریان هوا باعث خنک شدن جسم گرم می شود (سرعت خنک سازی با سرعت جریان هوا باعث می شود) اصلی است که در باد سنج سیم گرم است. یک سیم خوب با حرارت الکتریکی در جریان هوا قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت بادسنج با کارشناسان ما از طریق لینک زیر در ارتباط باشید.

کارکرد باد سنج چگونه است؟

با افزایش جریان هوا، سیم خنک می شود. در متداول ترین نوع باد سنج سیم گرم، نوع دمای ثابت، قدرت برای حفظ دمای ثابت سیم افزایش می یابد. پس از ورود به سیم گرما اندازه گیری سرعت هوا است و می تواند یک متر در مدار الکتریکی سیم گرم را کالیبره کرد تا سرعت هوا را نشان دهد. این دستگاه برای سرعت مفید بسیار پایین و کمتر از 5 مدل (8 کیلومتر) در ساعت مفید است. دماسنج کاتا یک دماسنج با الکل گرم است. مدت زمان خنک شدن اندازه گیری می شود و برای تعیین جریان هوا استفاده می شود. برای اندازه گیری سرعت کم در مطالعات گردش هوا مفید است. جریان هوایی که به انتهای لوله بسته شده در انتهای فشار دیگر وارد می شود در داخل لوله. اختلاف فشار بین فضای داخلی این لوله (که لوله pitot نامیده می شود) و هوای آن را نیز می توان اندازه گیری کرد و به سرعت هوا تبدیل کرد.

نصب بادسنج

بادسنج ها معمولا در دو مدل نصب می شوند. یکی از مدل های نصب آن ها دستی و نوع دیگر به صورت ثابت در یک مکان نصب می شوند. در بعضی موارد بادسنج ها در قسمت های بالایی ستون، ساختمان یا حتی در فضاهای باز نصب می شوند.

پیشنهاد می شود که در مکان هایی که موانعی مانند درخت و ساختمان وجود دارد نصب نشوند.

کاربرد بادسنج چگونه است؟

از لوله های Pitot برای اندازه گیری جریان مایعات، به ویژه در دوره مطالعات فلوم در مکانیک سیالات استفاده می شود. این باد سنج بسیار مفید است، با این حال، در جریان هوای قوی و ثابت، مانند تونل های باد و هواپیماهای موجود در پرواز. با اصلاحات، از توان آن برای اندازه گیری جریان هوای مافوق صوت استفاده کرد. نوع دیگر فشار سنج، فشار لوله ونتوری است که در هر دو انتها باز می شود و در انتهای آن قطره نسبت به وسط دارد. سرعت هوا با اندازه گیری فشار  در لوله تعیین می شود. لوله های ونتوری کاربردهای مختلفی در صنعت دارند. در حالت کلی می توان ذکر کرد که کاربرد باد سنج ها بسیار گسترده است و معمولا در حوزه های زیر کاربرد بیشتری دارند:

کاربرد مهم بادسنج

یکی دیگر از کارهای مهم باد سنج در صنعت به این موردهم باید اشاره کرد که بادسنج ها تاثیر بسیار زیادی در تولید برق دارند. به این دلیل که حرکت و وزش باد را ارزیابی کرده و مسیر قرار گرقتن توربین های بادی را معین میکنند.

حال متوجه شدیم از بادسنج به جهت اندازه گیری میزان سرعت باد، مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع باد سنج ها

بادسنج جام

بادسنج سیم گرم

بادسنج آسیاب بادی

باد سنج اولتراسونیک

باد سنج لیزر داپلر

جام

با داشتن سوال “بادسنج چیست؟” در ذهن خود باید بگوییم که یکی از قدیمی ترین انواع باد سنج، فنجان یا بادسنج چرخشی است. فنجان ها بر روی یک محور عمودی قرار می گیرند، و این باعث می شود که فنجان ها(همان دستگاه بادسنج) در هنگام فشار باد به سمت آنها بچرخند. حرکت فنجان ها هرچه سریعتر باشد، سرعت باد نیز سریعتر است. معمولاً بادسنج های فنجانی بازخوانی خودکار دارند. این نوع باد سنج در سراسر جهان توسط دانشمندان، موسسات آموزشی و هواشناسان برای فعالیت های علمی و تجاری استفاده می شود.

بادسنج

بادسنج سیم گرم

باد سنج سیم گرم ابزاری برای اندازه گیری سرعت و جهت سیال از طریق اندازه گیری اتلاف حرارت سیم گرم شده الکتریکی است که در جریان هوا قرار گرفته است. این شامل یک قسمت گرم و برقی از سیم مفتول است که در انتهای آن با سوزن پشتیبانی می شود. باد سنج در موقعیتی نصب می شود و با عبور باد از روی سیم گرم سیم خنک می شود. بین میزان وزش باد و میزان سرد شدن سیم رابطه مشخص و معینی وجود دارد. بادسنج سیم گرم به علت سادگی در نحوه استفاده  یکی از پر مصرف ترین روش های اندازه گیری سرعت باد محسوب می شوند. قیمت بادسنج سیم گرم نیز نسبت به کارایی مفید آن بسیار مقرون به صرفه است.

بادسنج-4

نکته: گرما با قرار گرفتن در جریان هوا از سیم به هوا منتقل می شود و دمای سیم کاهش می یابد. مقاومت سیم سرعت جریان هوا را آزمایش می کند. در صنایع گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع ، این نوع باد سنج را پیدا خواهید کرد. جریان هوا را از طریق مجاری ساختمان آزمایش می کند.

التراسونیک

پالس های صوتی توسط باد سنج های اولتراسونیک از طریق یک مسیر به یک سنسور در طرف مقابل ساطع می شوند. با عبور سریعتر باد، پالس ها قطع می شوند. داده های دقیق باد محاسبه این اختلال را فراهم می کند. یک مثال ساده برای درک بهتر کارکرد بادسنج آلتراسونیک این است که اگر باد وزیده شود، زمان گرفته شده برای ارسال پالس از شمال به جنوب کمتر از جنوب به شمال است. و هم چنین سنسور های جهت مخالف آن یعنی جهت غربی و شرقی سرعت یکسانی را ثبت می کنند. قیمت بادسنج التراسونیک نسبت به انواع دیگر آن از قیمت بالاتری برخوردار است. چرا که از آن ها تخصصی تر عمل می میکند. 

بادسنج-3

نکته: هیچ قسمت متحرکی برای باد سنج اولتراسونیک وجود ندارد و حتی می تواند جابجایی های جزئی در باد را تشخیص دهد. معمولاً این سیستم دارای چهار سنسور است که به صورت مربع دسته بندی شده اند. برخی از سیستم ها با بخاری داخلی تعبیه شده اند.

آسیاب بادی

بادسنج آسیاب بادی سرعت و جهت باد را اندازه گیری می کند. باد سنج دارای یک ملخ و یک قسمت بزرگ دم است که در قسمت جلوی واحد قرار دارد. هنگامی که باد می وزد به پروانه فشار می آورد و باعث چرخش می شود. سرعت چرخش ملخ نشان می دهد سرعت باد در هر لحظه چگونه است.

بادسنج-1

لیزر داپلر

برای محاسبه جریان هوا، بادسنج های داپلر لیزری یا دوپلر لیزری از اثر داپلر استفاده می کنند. معمولاً برای کاربردهای پیشرفته مانند هواپیماهای جت استفاده می شود، حتی کمترین تغییرات جریان هوا را می توان توسط داپلر لیزر یا دوپلر لیزر محاسبه کرد. در هیدرولوژی رودخانه، این نوع باد سنج اغلب استفاده می شود. از ویژگی های مهم بادسنج لیزر دوپلر این مورد است که بدون هیچ قطعه متحرکی و هم چنین بدون نیاز به کالیبراسیون دقت مناسب و قابل قبولی را دارا می باشد.

بادسنج-2
‫5/5 (2 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top