ترموکوپل سرامیکی

راهنمای خرید انواع ترموکوپل سرامیکی و ویژگی های هر تیپ

ترموکوپل سرامیکی یا همان ترموکوپل با غلاف سرامیکی از آنجا که نوع و ساختار آن سرامیک برای محافظت و اندازه گیری دما در فرایند دمایی طراحی شده. میتواند در جریان عملیات دمایی در مواد آغشته در مذاب و دیگر مواد ها تا 1800 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار بگیرد. می تواند در معرض خوردگی و فرسایش همچنین شوک حرارتی بیشتری از خود نشان دهد. نسبت به غلاف های فلزی که این امر بسیار مهم و تاثیر گزار می باشد. دارای انوع گوناگونی در مدل های سرامیک میباشم که هر کدام خواص خود را دارا است. مانند: سرامیک هایی که از اکسید آلمینیوم به دست آمد که درصد های مختلفی دارند. از انواع دیگر غلاف های سرامیکی میتوان به نوع فلنجی، دنده ثابت و حتی استفاده شده در صنایع غذایی که به صورت سوکت ولد باشند اشاره نمود. از مهم ترین انواع ترموکوپل سرامیکی می تولن به ترموکوپل تیپ S و ترموکوپل تیپ R اشاره کرد. در ادامه به بررسی کامل آن ها میپردازیم. پس با ما همراه باشید. هم چنین برای کسب اطلاعات در ارتباط با قیمت انواع تیپ های ترموکوپل سرامیکی با کارشناسان ما در تماس باشید. 

مزایای استفاده از غلاف سرامیکی

در ساخت ترموکوپل ها برای دماهای مختلف از فلزات گوناگون استفاده می کنند. به طور مثال برای دماهای بسیار بالا از فلزات گران قیمت رادیوم، تنگستن و … استفاده می شود. اما همان طور که می توان حدس زد این نوع ترموکوپل ها از قیمت بسیار بالاتری نسبت به انواع دیگر برخوردار هستند. بنابراین برای استفاده از ترموکوپل مقرون به صرفه می توان از غلاف استفاده کرد. با وجود اینکه ترموکوپل ها در شرایط دشوار نیز قادر به تشخیص دما هستند اما امکان خرابی آن ها نیز در این شرایط وجود دارد. استفاده از غلاف به آسانی می تواند امنیت ترموکوپل را در شرایط خاص و دشوار حفظ نماید. ترموکوپل با غلاف سرامیکی به آسانی می تواند دماهای بالا را تحمل کند و از پس فشارهای بالا و شرایط سخت محیطی نیز به خوبی و با دقت بالا بر می آید.

انواع ترموکوپل سرامیکی و مشخصات آنها

مطرح ترین ترموکوپل سرامیکی، تیپ S و R هستند

از این ترموکوپل همانطور پیشتر گفته شده بود به دلیل داشتن سرامیک تیوب یا ترموکوپل سرامیکی برای مواد هایی با مواد بالا استفاده میشود. به این صورت که از سرامیک آلسینت یا پیتوگراس تولید شود. که در ترمودیجیت از هم استفاده کار شده است. سنسور های موجود در این وسیله تولید شده بیشتر با سنسورهای مدل R . S و B طراحی و تولید میشود. همانطور که باید بدانیم گونه های مختلف آن از جمله به صورت فلنجی خاص و یا دنده ای استاندارد و یا حتی بصورت اتصال تولید میشود. برای انتخاب مورد نیاز وسیله خود، مشورت با کارشناسان ما برای سفارش خود را فراموش نفرمایید.

انواع-ترموکوپل

نکته: برای طراحی غلاف درونی ترموکوپل سرامیکی باید توجه داشت که قرار است در چه دمایی به کار گیری شود، که اگر دمای مورد نظر بیش از حد انتظار باشد باید محافظ سرامیکی آلسینت استفاده شود.

ترموکوپل سرامیکی تیپ S

به این صورت ارائه میشود که دارای مقطع سیم 0.5 و 35 صدم میلیمتر تولید میشود. و با توجه به رنج دمایی میتوانیم از سرامیک آلسینیت یا سرامیک پتوگراس استفاده نماییم. اما ازتیپ S در کدام صنایع بیشتر مورد استفاده قرار میگرد؟ به این جواب میرسیم که تیپ S در کوره ها و صنایعی که کاربری آنها با دمای بالا می باشد بدلیل کیفیت بی نظیر خود بیشتر مورد توجه و استفاده قرار می گیرد. حال زمانی باید از ترانسمیتر در این شرایط صنایع سخت مورد استفاده قرار گیرد که از محل مانیتورینگ در کوره ها دور باشیم ویا دسترسی به آن میسر نباشد. چگونه میتوانیم یک ترموکوپل سرامیکی تیپ  S را سفارش دهیم باید ابتدا رنج آنرا مشخص نماییم. سپس نحوه اتصال، طول آن، قطر سرامیک و نوع کلگی یا هد آن را مشخص بنماییم. باید به این نکته نیز توجه کرد که جنس ترموکوپل تیپ S از 90 درصد پلاتین و 10 درصد رادیوم است. هم چنین سر منفی آن از 100 درصد پلاتین تشکیل شده است.

مزایای ترموکوپل تیپ S

قیمت مناسب

نسبت به تیپ R از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار است.

جنس ترموکوپل سرامیکی

در ساخت این تیپ از ترموکوپل، از فلزات ترکیبی پلاتینیوم و رادیوم استفاده شده است.

جنس سیم

در ساخت سیم های این تیپ می توان از سیم های ترموکوپل بازیافت شده استفاده کرد.

کارایی بالا

دارای استحکام و دوام بالا در مصارف صنعتی است.

معایب ترموکوپل تیپ S

جنس پلاتینیوم ترموکوپل سرامیکی

در ساخت آن ها از پلاتینیوم خالص استفاده شده است.

سرعت پایین

در این نوع ترموکوپل به دلیل استفاده از غلاف سرامیکی, سرعت پاسخ دهی آن کاهش می یابد.

غیرخطی و تماسی بودن

این نوع ترموکوپل غیر خطی و به صورت تماسی کاربرد دارد که می توان به عنوان یکی از معایب آن نام برد.

قیمت ترموکوپل سرامیکی تیپ S

قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این عوامل می توان به برند سازنده و ویژگی های منحصر به فرد هر نوع آن اشاره کرد. به طور معمول می توان گفت برند چینی نسبت به سایر برندها ارزان تر است و کیفیت پایین تری نیز دارد. ترموکوپل داخلی نیز به دلیل افزایش قیمت مواد سازنده آن، افزایش قیمت داشته است.

نکته: برای نصب آسان می توانیم از کانکشنهای فلنجی یا حتی کانکشن های دنده ای در ترموکوپل یا در محل نصب آن استفاده نماییم.

ترموکوپل سرامیکی تیپ R

ترموکوپل سرامیکی تایپ R یکی از پر استفاده ترین در اکثر صنایع بزرگ و کوچک میباشد. این نوع ترموکوپل سرامیکی از نوعی مواد الکتریسیته تشکیل شده است. که شامل 2 فلز نا همگون به هم متصل گشته است. جنس ترموکوپل تیپ R از 87 درصد پلاتین و 13 درصد رادیوم است. هم چنین سر منفی آن از 100 درصد پلاتین تشکیل شده است. اینگونه راه اندازی میشود که با بالا رفتن حرارت به محل مورد نظر اتصال این دو فلز، یک جریان الکتروسیته ای از محل طلاقی بوجود آمده و به سمت سیم ها حرکت میابد. از این فرآیند ولتاژ تولیدی آنگاه افزایش می یابد. که مشخص می نماید که ترموکوپل تیپ R قادر است در هر دمایی ولتاژ معنی تولید نماید. اگر بخواهیم دمای محل اتصال را بطور دقیق اندازه گیری بنماییم باید بتوانیم ولتاژ تولیدی را به وسیله این دستگاه دقیق اندازه کیری نماییم. ولتاژ تولیدی توسط ترموکوپل تیپ R توسط ترمومتر به دما تبدیل می شود. 

مزایای ترموکوپل سرامیکی تیپ R

سادگی در استفاده

از آن می توان به سادگی و بدون هیچ پیچیدگی استفاده کرد.

کارایی بالا ترموکوپل سرامیکی

در دماهای بسیار بالا دقت و پایداری بالای خود را حفظ می کند

رنج دمایی مناسب

در دماهای صفر تا 1600 درجه سانتی گراد کاربرد دارد.

دوام و استحکام بالا

نسبت به سایر ترموکوپل ها از دوام بالاتری برخوردار است.

معایب ترموکوپل تیپ R

آسیب پذیری

در برابر ضربات حساس است و امکان آسیب دیدگی آن وجود دارد.

قیمت بالاتر

این نوع ترموکوپل نسبت به تیپ S از قیمت بالاتری برخوردار است.

دقت رنج دمایی ترموکوپل سرامیکی

توانایی اندازه گیری دمای منفی را ندارد.

مقایسه ترموکوپل تیپ S و R

جنس ترموکوپل

ترموکوپل تیپ R:

سرمثبت: 87درصد پلاتین و 13 درصد رادیوم        سرمنفی: 100 درصد پلاتین

ترموکوپل تیپ S:

سرمثبت: 90 درصد پلاتین و 10 درصد رادیوم        سرمنفی: 100 درصد پلاتین

 

رنج دمایی ترموکوپل

ترموکوپل تیپ R:

در دماهای صفر تا 1600 درجه سانتی گراد کاربرد دارد.

ترموکوپل تیپ S:

در دماهای صفر تا 1600 درجه سانتی گراد کاربرد دارد.

 

در انتخاب ترموکوپل سرامیکی چه مواردی باید رعایت گردد؟

ترموکوپل سرامیکی به دلیل ساختار سرامیکی خود بهترین انتخاب برای اندازه گیری دما محسوب می شود.

از مطرح ترین تیپ های ترموکوپل سرامیکی می توان به تیپ S و تیپ R اشاره کرد. در این مقاله به طور کامل با خصوصیات هریک و مزایا و معایب آنها آشنا می شوید.

برای انتخاب بهترین نوع این محصول باید به نکاتی مانند رنج دمایی ترموکوپل، نوع سرامیک به کار رفته، جنس غلاف آن و استحکام و توان آن توجه کرد.

‫4.7/5 (3 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top