ترموستات

ترموستات یا کنترلر قطعه ای است که وظیفه ی اصلی آن ثابت نگه داشتن دمای یک محیط یا محفظه است. وظیفه ی اصلی کنترلر تنظیم دمای دلخواه ما در محیط یا وسایل مختلف است. این قطعه دارای یک محفظه یا سیلندری است که در داخل آن ماده ای قرار دارد که به حرارت حساس است و از آن تاثیر می گیرد. علاوه بر آن میله ای به سوپاپ ترموستات متصل شده است که در درون آن قرار دارد. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از کنترلر صرفه جویی در انرژی های گوناگون است.

کنترلر ها در انواع، مدل ها و برند های مختلفی در بازار عرضه می شوند. از مهم ترین انواع آن ها می توان به دیجیتالی و آنالوگ اشاره کرد که در ادامه به بررسی کامل تری از آن ها می پردازیم. برند های مطرح این وسیله نیز عمدتا در کره واقع شده اند مانند برند هانیانگ و آتونیکس. یکی دیگر از برند های مطرح در این زمینه نیز برند جومو آلمان است. با ما همراه باشید تا در انتخاب مدل و برند صحیح ترموستات به شما یاری برسانیم. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کاربرد ترموستات

ترموستات ها کاربرد فراوانی دارند. از مهم ترین کاربرد آن ها می توان در یخچال,ماشین،سیستم های تاسیساتی و … اشاره کرد. در ادامه به بررسی جامع تری از کاربرد ترموسات میپردازیم:

 • کنترلر سیستم های تاسیساتی

ترموستات ها برای بررسی و کنترل دمای آب یا هوا در این سیستم ها استفاده می شوند. معمولا در دستگاه هایی مانند رادیاتور،دیگ و فن کویل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کنترلر یخچال

ترموستات یخچال در مدت زمان اتومات،تنظیم درجه و دمای مناسب آن تاثیر می گذارد. عملکرد آن به این صورت است که دستور قطع و وصل شدن را به کمپرسور ارسال می کند. از جمله مشکلاتی مانند روشن نشدن یخچال یا تنظیم نشدن دمای آن همگی به ترموسات بر می گردد.

انواع ترموستات

 • مکانیکی یا آنالوگ

  ترموستات آنالوگ دما را به شکل مکانیکی و دستی کنترل و بررسی می کنند و از صفحه نمایش برخوردار نیستند و از نشانگر آنالوگ استفاده می کنند. در حال حاضر با ورود ترموستات دیجیتالی، این ترموستات ها کارایی زیادی ندارند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 • دیجیتالی یا الکترونیکی

  ترموستات دیجیتالی از سنسور هوشمند استفاده می کند که کاربرد های فراوانی دارد. یکی از کاربردهای آن در کنترل دمای منازل و ادارت است. به این صورت که دمای تعیین شده را ملاک کار خود قرار می دهد و با دمای حاضر محیط مقایسه می کند.

اجزای ترموستات یخچال

ترموستات یخچال از قطعات مختلفی مانند بدنه فلزی، کنتاکت های اتصال، فانوسک محتوی گاز، لوله مویی و بلو، فنر و اهرم و پیچ تنظیم تشکیل شده است.

انواع ترموستات یخچال

ترموستات یخچال به انواع مختلفی تقسیم می شود . از جمله مهم ترین آن ها می توان به مدل فشار بخار، دو قطبی و مدل الکترونیکی اشاره کرد.

 • مدل فشار بخار

این مدل از میله ی شیشه ای تشکیل شده است که با مایعی حساس به دما پر شده است. این میله به کمک یک میله ی نازک به دیافراگم وصل شده است. هنگامی که افزایش دما روی بدهد مایع درون شیشه منبسط می شود بنابراین به دیافراگم فشار وارد می شود که اینکار باعث فعال شدن کلید و سیکل سرمایش یخچال می شود. به طبع با کاهش دما سطح مایع لوله پایین آمده و کمپرسور قطع می شود.

 • مدل دو قطبی

عملکرد این مدل بر اساس تفاوت دو فلز در میزان تغییرات طولی آن ها در دماهای متفاوت صورت می گیرد. معمولا یکی از فلز ها به تغییرات دما حساس است و فلز دیگر حساسیت کمتری از خود نشان می دهد. هنگام افزایش دما فلزی که حساس است، منبسط شده و سیکل سرمایشی یخچال روشن می شود. از طرفی دیگر با کاهش نواری که بر آن دو فلز تعبیه شده است جمع می شود و سبب خاموش شدن آن می شود.

 • مدل الکترونیکی

به این مدل، مدل دیجیتالی نیز گفته می شود که دارای سنسور دیجیتالی است. عملکرد این سنسور به این صورت است که بر طبق دمای یخچال دستور قطع یا وصل شدن را صادر می کند.

برند های مطرح ترموستات

در بازار کنترلر را در برندهای متنوعی مشاهده می کنید. از جمله بهترین برندهای تولید ترموستات می توان به هانیانگ کره، آتونیکس و جومو اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر یک از انواع ترموستات می پردازیم تا با آگاهی بیشتر به خرید این محصول اقدام کنید.

 هانیانگ یکی از با سابقه ترین شرکت های تولید کنترلر است و محصولات خود را در سطح جهانی صادر می کند. ترموستات برند هانیانگ از بالاترین کیفیت کنترلر در بازار به حساب می آید.

شرکت آتونیکس در سال 1977 در کره تاسیس شده است. این برند با تولید محصولات با کیفیت،تعداد بالا و خدمات قابل اطمینان در بین محبوب ترین برند های تولید کنترلر و ترموستات قرار گرفته است.

برند جومو در سال 1948 در کشور آلمان تاسیس شده است. یکی از ویژگی های مهم این برند که خود را از سایر برند ها متمایز می کند، تولید و عرضه محصولات با تکنولوژی کاملا به روز و خلاقانه است. این برند جز بهترین شرکت ها در زمینه تولید اتوماسیون صنعتی قرار دارد. به گفته این برند هدف نهایی آن ها بهینه روش های پردازش، انرژی و هزینه برای مخاطبانش است.

‫5/5 (1 امتیاز )

سبد خرید

بستن (Esc)
بستن (Esc)
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
چطور می تونم کمکتون کنم؟
Call Now Button

ورود

بستن (Esc)

سایدبار Scroll To Top